כשל צובר עבודה
 
  כֶּשֶׁל צֹבֶר עֲבוֹדָה הוא כשל לוגי המתרחש כאשר מניחים שמשתנה (כמו עבודה) הוא משתנה בלתי תלוי, כאשר למעשה הוא כפוף לשינוי. מקורו של המונח בזיהוי הכשל שבטיעון לפיו הפחתת מספר שעות העבודה המוּתרות תביא להפחתת האבטלה. חסידי הגבלת מספר שעות העבודה טענו כי מתכונת של "שיתוף עבודה" או הגבלת מספר שעות העבודה בשבוע תביא לחלוקת העבודה על פני מספר רב יותר של עובדים—כלומר, שהעבודה היא משתנה בלתי תלוי בגורמים אחרים. בפועל, רוב הכלכלנים מסכימים כי הדבר אינו נכון. התייחסות לכשל זה נפוצה כאשר באים להצביע על שגיאות בטענות קטריס פריבוס ("אם כל השאר זהה"). הטיעון משמש לא רק בתחומי הכלכלה, כמובן, ובדרך כלל משקף סוג של חשיבה שרוולית.

הצבעה על "כשל צבר עבודה" משמשת לעתים קרובות כנגד טענות כי ניתן להקל על אבטלה באמצעות הגבלת מספר שעות העבודה. ההנחה ביסוד הטיעון היא שישנה כמות קבועה של עבודה לביצוע ועל כן הפחתת כמות העבודה המותרת תביא להעברת השארית לעובדים נוספים, המובטלים.

מדיניות כזו אומצה על ידי הרברט הובר ובמסגרת ה"ניו דיל" בארצות הברית ובאחרונה בזמן ממשלת ליונל ז'וספן בצרפת (ר' חוק 35 שעות).

טענתם של כלכלנים המתנגדים לכך היא שהעסקת עובדים נוספים כרוכה בעלויות "היקפיות" גדולות בגיוס, הכשרה וניהול, וכי העלות הממוצעת ליחידת תפוקה תגדל עד כדי כך שהפוריות ובעקבותיה התעסוקה דווקא יפחתו.

נכתב: אפריל 2005.