רומולוס אוגוסטולוס
 
  פְלָבִיוּס רוֹמוּלוּס אָוּגוּסְטוּס (flavius romulus augustus) (נולד בערך 460+ או 470+, מת אחרי 511) המכונה גם רומולוס אוגוסטולוס היה הקיסר האחרון של האימפריה הרומית המערבית.

רומולוס היה בנו של פלביוס אורסטס, פוליטיקאי רומי, שהיה ככל הנראה ממוצא שבטים גרמאניםלטיפולגרמאני בחלקו. אורסטס מונה לתפקיד ראש הצבא (מגיסטר מיליטום) על ידי הקיסר הרומי יוליוס נפוס בשנת 475. ב-28 באוגוסט 475 הוא חולל הפיכה והשתלט על הממשלה ברוונה, בירת האימפריה הרומית המערבית מאז שנת 402. יוליוס נפוס נמלט לדלמטיה ושם שלט עד מותו בשנת 480.

אורסטס הפך לשליט בפועל של הפרובינקיות שממערב לדלמטיה, אך לא נחשב כשיר לרשת את הכתר בעצמו, ולכן הכריז ב-31 באוקטובר 475 על בנו רומולוס כקיסר. ההכרזה לא התקבלה על הקיסר ובזילאוס של ביזנטיון זנון.

רומולוס היה בזמן התרחשות הדברים ילד או נער מתבגר ותפקד כבובה תחת שלטון אביו. זמן קצר אחרי שאורסטס סרב להעניק אדמות להתיישבות לשכירי החרב הרולים, הסקיריאנים והטורציליניאנים התחוללה הפיכה תחת הנהגתו של המנהיג הגרמני אודואקר. אורסטס נלכד ליד פיאצ'נזה ב-28 באוגוסט 476 והוצא להורג.

אודואקר התקדם לרוונה ולכד את העיר והקיסר הצעיר בה. רומולוס נכפה לוותר על כתרו ב-4 בספטמבר 476. ויתור זה נחשב לקיצה של האימפריה הרומית המערבית, אף כי חלקה המזרחי המשיך להתקיים עד שנת 1453. השלטון בפועל בשטחי הפרובינקיות הרומיות, מכל מקום, היה מסור מזמן לידי מנהיגי השבטים הגרמאניים.

בגלל גילו הצעיר, חס אודואקר על חייו של הקיסר לשעבר ושלח אותו למחוז קמפניה לגור עם מקורביו. הוא גם העניק לו פנסיה שנתית, שמאוחר יותר הומשכה על ידי מנצחו של אודואקר, תאודוריק הגדול בשנת 507 ושוב בשנת 511. רומולוס ייסד מנזר ששרד משך מאות בשנים, אך ככל הנראה לא חי למועד תקופת שיקום הסמכות הרומית באיטליה בשנת 536.

נכתב: יולי 2005.