ג'אמבטיסטה דלה פורטה
 
  ג'אָמְבָּטִיסְטָה דֶלָה פּוֹרְטָה (Giambattista della Porta‏) (1 בנובמבר 1535[1] - 4 בפברואר 1615) היה מלומד איטלקי מתקופת הרנסנס, שהיה אחד התורמים החשובים לפופולריזציה של ענפי חקר מדעי ופסבדו מדעי.

דלה פורטה נולד בויקו אקואנסה ליד נפולי. חונך בבית בו התנהלו שיחות על נושאי מדע. אביו נסע בשנת 1541 בשירותו של הקיסר קרל החמישי ודלה פורטה נסע עמו ברחבי איטליה, צרפת וספרד. דלה פורטה היה ילד מחונן ופרסם כבר בגיל עשרים (1558) את עבודתו המפורסמת ביותר, "כישוף טבעי" (Magiae Naturalis) הנוגעת בכל תחומי המדע הקיימים, בהתבסס על המחקרים שנעשו בעת העתיקה. מאוחר יותר, ב-1589, הרחיב דלה פורטה עבודתו זו לעשרים ספרים שונים. העבודה תורגמה ללטינית ולמספר שפות אירופיות והוצאה בעשר מהדורות שונות, עדות לפופולריות הרבה שלה.

דלה פורטה הקים בנפולי בשנת 1560 את האקדמיה לחקר מסתרי הטבע (Academia Secretorum Naturae) הידועה גם כ-Accademia dei Oziosi, שהייתה מעין מועדון דיונים בנושאי מדע והיוותה דגם מוקדם לחברות המדעיות בשנים מאוחרות יותר. הדיונים בנושאי מדע גלשו לעתים קרובות גם לתחום חקר הנסתר, דבר שהביא לסגירת האקדמיה ולזימונו של דלה פורטה לבירור אצל האפיפיור פאולוס החמישי.

דלה פורטה עסק במהלך חייו בחקר בתחום הלשכה האפלה, פיזיוגנומיה, קריפטוגרפיה, ועוד, ואף כתב שישה עשר מחזות, רובם קומדיות.

הערות
1 לפי אנציקלופדיה בריטניקה, ב-1538.

נכתב: ינואר 2006.
 
 
מקורות: