סטיבן פריי
 
  סטיבן ג'ון פריי (Stephen John Fry‏, נולד ב-24 באוגוסט 1957) הוא שחקן, קומיקאי וסופר אנגלי ממוצא יהודי.

פריי נולד ברובע המפסטד שבלונדון, בן לפיזיקאי וממציא אנגלי ולאם יהודיה. התחנך בבתי־ספר פרטיים, מהם סולק, ובנעוריו נכלא לשלושה חודשים על שימוש בכרטיס אשראי שגנב. עם שחרורו חידש את לימודיו והשלים תואר ראשון בספרות אנגלית באוניברסיטת קיימברידג', שם גם נחשפו שאיפות המשחק שלו, ושם גם פגש את עמיתו לשנים, השחקן יו לורי.

פריי התמיר (196 סמ') כתב והשתתף במספר סדרות לאורך שנות השמונים, בהן התבלט בלשונו השנונה. הוא ולורי, שהיו שותפים בכתיבה ובמשחק בכמה וכמה תוכניות התבלטו אז כצמד קומי, ותוכנית משותפת חד פעמית שיצרו בשנת 1986, תחת השם "מעט מפריי ולורי" (A bit of Fry and Laurie) זכתה לארבע סדרות המשך עד שנת 1995. בתקופה זו השתתפו השניים גם ב-23 פרקי הסדרה "ג'יווז ו־ווסטר" על פי ספריו וסיפוריו של פ.ג. וודהאוס, כשפריי מגלם את דמותו של רב־המשרתים עתיר התחבולות ג'יווז.

לצד קריירת המשחק הטלוויזיונית העשירה שלו, שנמשכה גם אחרי התרת הקשר עם לורי, כיכב פריי גם בסרטים (ובלט במיוחד בתפקיד אוסקר וויילד בסרט "וויילד"), ובמחזות תיאטרון.

מוקד חשוב אף יותר של עניינו של פריי הוא בכתיבה ספרותית: פריי פרסם שורה של רומנים, שתי אוטוביוגרפיות ואפילו ספר העוסק בכתיבת שירה. בספריו בולטים אלמנטים ביוגרפיים, ויש בהם עיסוק נרחב בסוגיות הטורדות את חייו של פריי, וביניהן ההומוסקסואליות שלו, מורשת השואה של משפחתו, ובעקיפין גם מחלת המאניה דיפרסיה ממנה הוא סובל.

נכתב: אוקטובר 2010.
 
 
רשימת תגובות (2)
 
 
וגם כריזמט לא קטן
9/10/2010
נכתב על ידי איתי

http://www.youtube.com/watch?v=NL5WVecNdhk
 
 
 
 
בלשון עדינה...
12/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

כריזמטי להפליא, בלשון מציאותית יותר. לדאבוננו, גם סוציאל דמוקרט