טאוטלוגיה
 
  טָאוּטוֹלוֹגְיָה בלוגיקה היא הכרזה הנכונה מכוח הגדרתה. כל הכרזה בלוגיקה היא בהכרח טאוטולוגיה. מחוץ לתחום הלוגיקה, משמעות המונח הוא טאוטולוגיה מיותרת, כלומר, חזרה שאינה מספקת מידע נוסף, ציון המובן מאליו, או אמירת המובן מאליו פעם נוספת.

טאוטולוגיה בלוגיקה
הטאוטולוגיה בלוגיקה היא הכרזה הנכונה תמיד, בלי קשר לאמיתות חלקיה. לדוגמה האמירה "כל הסוסים לבנים או לא לבנים" היא טאוטולוגיה, משום שהיא תהיה נכונה בלי כל קשר לצבעם של הסוסים. ניגודה של טאוטולוגיה הוא "סתירה," הכרזה שהיא תמיד כוזבת, בלי קשר לאמיתות חלקיה.

טאוטולוגיות עשויות לשמש לעתים לשילוב "מליח אדום," כשל לוגי של הסחה, בו מועלים שני טיעונים שונים, שאחד מהם אינו רלוונטי, והמשפט כולו הוא בדרך כלל טאוטולוגיה. לדוגמה:
  • "כל הכלכלנים המובילים מסכימים שאסור להעלות את שכר המינימום."

במשפט, מוגדרת קבוצה (כל הכלכלנים מובילים) המסכימה בנוגע לטענה מסוימת (אסור להעלות את שכר המינימום). באופן טבעי, מי שאינו מסכים לטענה, אינו כלכלן מוביל ולכן ממילא לא יכול להמנות עם קבוצת הכלכלנים המובילים. ההכרזה היא טאוטולוגיה, והיא תהיה נכונה בלי קשר לאמיתות הטענה. ראו גם הכשל הלוגי "אף סקוטי אמיתי."

טאוטולוגיה לשונית
טאוטולוגיה לשונית היא לעתים קרובות פגם סגנוני או חזרה מיותרת על פרט כלשהו. אמירות כמו "נפטר ומת," "נולד לאמו," "טרילוגיה בשלושה חלקים," הן טאוטולוגיות משום שכל נפטר הוא גם מת, מי שנולד אינו יכול להיוולד אלא לאמו וטרילוגיה היא תמיד דבר בעל שלושה חלקים.

טאוטולוגיות אחרות הן סמויות יותר, במיוחד כשהן כוללות ראשי–תיבות או צירופים בשפות שונות. לדוגמה "שפת HTML" (שפת שפת סימון היפר-קישורים), "ארמון קריסטל פאלאס" (ארמון ארמון הבדולח), "מסך LCD" (מסך מסך גבישי), "הרי סיירה נבדה" (הרי ההרים המושלגים), "הר ג'אבל מוסה" (הר הר משה), "המצאות חדשות" (בניגוד להמצאות ישנות), "אבן דרך משמעותית," "שי חינם," וכן הלאה.

נכתב: דצמבר 2005.