יואנס דונז סקוטס
 
  יוֹאָנֶס דוּנז סקוֹטֶס (John Duns Scotus) (1265-8 מת בנובמבר 1308) היה תיאולוג ופילוסוף פרנציסקני, מייסד ה"סקוטיזם" ואויבו העיקש ביותר של התומיזם.

דוּנז נולד בדונז שבסקוטלנד. הוא הוסמך ככומר בנורתהמפטון שבאנגליה ולימד והורה באוניברסיטת אוקספורד ובפריס וככל הנראה גם באוניברסיטת קיימברידג' ואף שהה בקלן שבגרמניה בשנת 1307. שם גם מת.

בחייו, נחשב ל"דוקטור עידון" בגלל יכולתו למזג בעידון השקפות שונות, כדרך הסכולסטים. מאוחר יותר, הפך שמו לגינוי (Dunce, באנגלית: אדם קשה תפיסה, סתום).

תרומתו התאולוגית המרכזית הייתה הגנתו על העיבור בלא חטא של מריה, אמו של ישו הנוצרי. השאלה הייתה כיצד היה אפשרי שאמו של ישו תיוולד נטולת החטא הקדמון שכל אדם נגוע בו, שעה שרק עם צליבתו של ישו הוסר כתם חטא זה מבני האדם. הפתרון של דונז היה שמריה נזקקה לסילוק החטא הקדמון ככל אדם, אך בזכות צליבת ישו, שניתנה לה למפרע, היא הרתה בלי כתם החטא הקדמון.

בהשפעת מיסטיקה נאו אפלטוניסטית היה דונז לאב הקדמון של התנועה הנומינליסטית שתקפה את התומיזם בעוז במאה ה-16. בתחום הכלכלה (כמו בתחומים אחרים), הוא סרב לקבל פתרונות אריסטוטליים מעשיים בסגנון התומיסטי ודרש הסברים מקיפים. במסגרת זו, הוא יצר את תיאורית ה"עלות" של הערך וניסח כמה טיעונים חשובים ביחס לטבעה של תחרות טהורה ומונופוליסטית.

נכתב: אוקטובר 2005.