הטיית אישור
 
  הַטָּיָת אִשּׁוּר היא סוג של חשיבה סלקטיבית: הטיה קוגניטיבית לאישור ההשערה הנחקרת. הטיית אישור מתקיימת כאשר קובעי החלטות חותרים באופן פעיל ומייחסים משקל רב יותר לממצאים המאשרים את השערותיהם, כשהם מתעלמים או מייחסים משקל פחוּת לממצאים הסותרים את השערותיהם. מסיבה זו, נהוג לבנות ניסויים כך שמטרתם להפריך את ההשערה ולא לאשרה. הטיית האישור קשורה בדרכים שונות לכשלים לוגיים של היקש ורטרודוקציה.

דוגמה משעשעת לאופן בו הטיית אישור פועלת גם אצל עורכי בטאונים מדעיים נכבדים ניתנה על–ידי אלן סוקל ב"תרמית סוקל": סוקל שלח לבטאון Social Text מאמר גדוש בהבלים, שהותאמו בקפידה להטיית האישור הדקונסטרוקטיביסטית של עורכי המגזין. המאמר פורסם.

הטיית אישור מאפיינת תחומי פסבדו-מדע כמו פיזיוגנומיה, פרסונולוגיה, גרפולוגיה, פאראפסיכולוגיה, אסטרולוגיה, ביוריתמוס, נומרולוגיה, ודומיהם. מחוץ לתחום החקר המדעי מהווה הטיית אישור אחד היסודות עליהם בנויות רבות מן האמונות הרווחות באינטואיציה, קללות, תחושות נבואיות, יכולות על-חושיות, וכדומה. הטיית האישור פועלת במקרי תחומי פסבדו-מדע, כמו גם בחיי היומיום באמצעות הגדרה מעורפלת של המדגם, כך שדוגמאות שאינן מתאימות (כלומר, כאלו שאינן מאשרות את ההשערה) אינן משולבות בו מראש.

נכתב: נובמבר 2005.